Δασκάλα

Η Millicent Kent ήταν η πρώτη δασκάλα, η οποία είχε την εποπτεία του νεοσύστατου δημοτικού σχολείου “Piney Woods School”, το οποίο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1950 στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια και λειτουργεί αδιάκοπα από τότε. Στόχο είχε να καλύψει τις ανάγκες που δημιουργήθηκαν για την εκπαίδευση των παιδιών Αμερικανών και Ευρωπαίων κυβερνητικών εκπροσώπων και αντιπροσωπειών στη Θεσσαλονίκη και σύντομα εξελίχθηκε σε πυλώνα τοπικής και παγκόσμιας σημασίας για την πόλη. Είναι ένα από τα πρώτα και λιγοστά σχολεία υποστηριζόμενα από το Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ σε όλο τον κόσμο. Σε όλη την ιστορία του, κάθε Γενικός Πρόξενος των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη έχει διατελέσει μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Pinewood. Κάθε μαθήτρια και μαθητής που έχει περάσει τις πόρτες του έχει μάθει να σκέφτεται βαθιά, να ονειρεύεται το μέλλον, να εργάζεται σκληρά και να προωθεί την ισότητα των ευκαιριών – το ήθος που ορίζει το αμερικανικό όνειρο.

Dr. Howard Johnston
John Gateley