Πρόεδρος

Ο Dr. Howard Johnston ήταν ο 6ος πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια. Ήταν ο πρώτος πρόεδρος που είχε διδακτορικό από το Columbia University. Η επαγγελματική του καριέρα αφορούσε κυρίως θέσεις στην κυβέρνηση, συμπεριλαμβανομένης μιας τριετούς θητείας στη Γερμανία, όπου συνέβαλε στην ίδρυση του Free University of Berlin. Η προεδρία του συνέπεσε με τη χωρίς προηγούμενο διαθεσιμότητα χρηματοδότησης από την αμερικανική κυβέρνηση, η οποία ξεκίνησε λίγο μετά την άφιξή του. Αρχικά ήρθε με τη μορφή του Mutual Security Act, που αφορούσε την αμερικανική βοήθεια προς τις φτωχότερες χώρες, και στη συνέχεια αντικαταστάθηκε από την USAID, τη νεοϊδρυθείσα (το 1961) Υπηρεσία Διεθνούς Ανάπτυξης. Ήταν η πρώτη από παρόμοιες επιχορηγήσεις που επέτρεψαν στο Κολλέγιο να ολοκληρώσει την κατασκευή του οικοτροφείου στο Olympus Hall (το σημερινό Ingle Hall) χωρίς να χρειαστεί να αντλήσει περαιτέρω από το περιορισμένο κεφάλαιό του. Αυτοί οι νέοι πόροι άνοιξαν το δρόμο για νέα κατασκευαστικά έργα και υποστήριξαν άλλες ανάγκες όπως μισθούς, υποτροφίες και εξοπλισμό. Μια πρωτοβουλία του Johnston ήταν οι περιφερειακές υποτροφίες που είχαν ως στόχο να προσελκύσουν ταλαντούχα παιδιά από απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, επεκτείνοντας έτσι τη γεωγραφική εμβέλεια του Κολλεγίου. Επίσης, για να φέρει το Κολλέγιο πιο κοντά στα δυτικά εκπαιδευτικά πρότυπα, ο Johnston προσκάλεσε διεθνείς ομάδες για κοινά προγράμματα με τους μαθητές του Ανατόλια. Οι μεταρρυθμίσεις του επηρέασαν επίσης την ενδυμασία των μαθητών και μαθητριών καθώς και την επιθυμία του να μεταμορφώσει τη σχολική ζωή μετά από τα άσχημα χρόνια μετά τον πόλεμο. Έτσι, αντί για τις αυστηρές στολές που φορούσαν προηγουμένως, οι μαθήτριες του Ανατόλια άρχισαν να φορούν γκρι φούστες και πουλόβερ σε διάφορες επιλογές χρωμάτων, ενώ οι μαθητές ήταν ελεύθεροι να φορούν ό,τι ήθελαν, εντός των γενικών κανόνων ευπρέπειας. Ο πρόεδρος Johnston, μεταξύ άλλων, οραματίστηκε μια Σχολή Γραμματέων καθώς και ένα διετές πρόγραμμα εμπορικών σπουδών. Με την υποστήριξη μιας επιχορήγησης από την USAID, η Σχολή Γραμματέων του Ανατόλια ξεκίνησε υπό τη διεύθυνση της Jo Alice Callison το 1964. Η θητεία του Johnston στο Κολλέγιο Ανατόλια τελείωσε τον Ιούνιο του 1964 μετά από 6 χρόνια αφοσίωσης και υπηρεσίας.

Mary Ingle
Millicent Kent