Καθηγητής

Ο John Gateley, αγγλικής και ελληνικής καταγωγής, δίδαξε στο Κολλέγιο για 37 συναπτά έτη. Χάρη στη συνεργασία του με αφοσιωμένους καθηγητές της αγγλικής γλώσσας, όπως τον Michael Bass, τη Sandy Charanis, την Helen Tavantzis, την Patricia Atkins-Kastritsis, την Paula Pappas, την Helen Koliais, την Vasso Pappas, τον Rodney Coules, τον Patrick Martin, τον Thomas Stone και τον Christopher Markham, οι μαθητές και οι μαθήτριες στην τελευταία τους χρονιά κατείχαν τα αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα τους. Παράλληλα με τη διδασκαλία των αγγλικών υπήρξε Club Advisor, Principal, Vice President, Director of Student Services, Boarding House Advisor, Career Guidance Officer, ρόλοι που δείχνουν τις πολλές και διαφορετικές του ικανότητες αλλά και την επιθυμία του να υποστηρίξει το σχολείο από οποιαδήποτε θέση. Η διάθεσή του να προσφέρει αποτυπώθηκε και όταν, τον προτελευταίο χρόνο της επαγγελματικής του διαδρομής το 2013, ανέλαβε εκτάκτως τη θέση του Επικεφαλής του Αγγλικού Τμήματος. Το επιστέγασμα μιας μακρόχρονης επιτυχημένης καριέρας στο Κολλέγιο Ανατόλια, ήταν το βραβείο “Teacher of the Year award” που του απονεμήθηκε ομόφωνα την ίδια χρονιά.

Millicent Kent
Winifred Weter