Απόφοιτος

Ο Λουκάς Πέτρου Κυρίδης προέρχονταν από μια προτεσταντική οικογένεια της Προύσας στη Δυτική Τουρκία. Αριστούχος μαθητής, ξεκίνησε να διδάσκει Ελληνικά και Αγγλικά στο Ανατόλια μετά την αποφοίτησή του. Συνέχισε για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν, όπου και ολοκλήρωσε το διδακτορικό του το 1909, παρά τις οικονομικές δυσκολίες που αντιμετώπιζε. Ο Κυρίδης έγινε μια από τις κορυφαίες μορφές στην ανάπτυξη νέων εφαρμογών στην οργανική χημεία. Βασικός συντελεστής στην ίδρυση των Εργαστηρίων Μάιλς και της εταιρείας Μονσάντο καθώς και διευθυντής έρευνας στην τελευταία, κατείχε μία σειρά από ευρεσιτεχνίες για οργανικές βαφές, συνθετικά απορρυπαντικά και εντομοκτόνα. Τη μεγαλύτερη αναγνώριση ανάμεσα στα επιτεύγματά του είχαν μια θεραπεία για τη σύφιλη με βάση τον υδράργυρο και ο σημαντικός ρόλος που έπαιξε στην ανάπτυξη του τεχνητού καουτσούκ κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Η Αμερικανική Χημική Εταιρία του απένειμε το πρώτο χρυσό της μετάλλιο το 1945. Από την Αθήνα όπου εγκαταστάθηκε μετά τη συνταξιοδότησή του έγινε ένας από τους μεγαλύτερους ευεργέτες του σχολείου, το οποίο είχε πλέον μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη.

Αθανάσιος Αγνίδης
Ελευθέριος Βενιζέλος