Οργανωτικό Μέλος

Η Ruth McGavren Compton εντάχθηκε στην ομάδα του Ανατόλια στις αρχές της δεκαετίας του 1910 στη Μερζιφούντα, μαζί με τον τότε αρραβωνιαστικό της, Carl Compton. Στις αναταραχές του 1919 προσέφερε ανθρωπιστική βοήθεια και ανακούφιση στους προσφυγικούς πληθυσμούς της Μικράς Ασίας, αντιμετωπίζοντας με γενναιότητα τα σκληρά γεγονότα. Το 1925 την έφερε στη Θεσσαλονίκη, στο πλευρό του συζύγου της, ο οποίος θα αναλάμβανε μια νέα θητεία στο Κολλέγιο, θητεία που θα διαρκούσε πάνω από τρεις δεκαετίες. Το καλοκαίρι του 1926 ταξίδεψε και πάλι στη Μερζιφούντα μαζί με τον σύζυγό της, με σκοπό να τακτοποιήσουν ένα μέρος της ακίνητης περιουσίας του Κολλεγίου. Έστειλαν επιλεγμένους τόμους της βιβλιοθήκης και άλλα αντικείμενα στη Θεσσαλονίκη και έβγαλαν κάποια πράγματα στο σφυρί, διατηρώντας ωστόσο σημαντικό μέρος του εξοπλισμού για το σχολείο που λειτουργούσε ακόμη στις εγκαταστάσεις της Μερζιφούντας. Πίσω στην Ελλάδα, η Ruth συνέβαλε ενεργά στην εξέλιξη του Κολλεγίου Ανατόλια, τόσο ως οργανωτικό μέλος και καθηγήτρια, όσο και στην αναζήτηση πόρων για τον εξοπλισμό του σχολείου και την ανέγερση νέων κτιρίων.

Carl Compton
George White