Πρόεδρος

Ο Carl Compton, απόφοιτος του Grinnell, ξεκίνησε να εργάζεται στο Κολλέγιο Ανατόλια το 1913 στη Μερζιφούντα ως εκπαιδευτικός. Με τις αναταραχές του 1919 στην περιοχή, το σχολείο έκλεισε και το προσωπικό του αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη χώρα, εκείνος όμως έμεινε πίσω για να φροντίσει τα εκατοντάδες ορφανά που αναζήτησαν καταφύγιο στις εγκαταστάσεις του Ανατόλια. Ο Compton διέθετε ένα σπάνιο χάρισμα να εμπνέει εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση σε μαθητές και συναδέλφους. Αυτό ξεχώρισε σε εκείνον ο Πρόεδρος White και έτσι, λίγα χρόνια αργότερα, το 1925, τον κάλεσε να αναλάβει καθήκοντα Κολλεγιακού Διευθυντή στη νέα στέγη του Ανατόλια πλέον, τη Θεσσαλονίκη. Η σπουδαία πορεία του τον οδήγησε στο να γίνει ο πέμπτος κατά σειρά Πρόεδρος του Ανατόλια το 1950. Ήταν εκείνος που τόνωσε το πνεύμα και τις αξίες του σχολείου, κατάφερε να εξυγιάνει τα οικονομικά του Κολλεγίου, προχώρησε στην ανέγερση νέων εγκαταστάσεων που θα στέγαζαν το Παρθεναγωγείο, και ενίσχυσε το εκπαιδευτικό προσωπικό. Ακόμα και μετά το πέρας της οκταετούς θητείας του, από το σπίτι του στη Μασαχουσέτη, όπου και μετακόμισε, συνέχισε να μιλάει με αγάπη για το σχολείο, προσκαλώντας νέες υποτροφίες, αλλά και προσφέροντας τη σοφία και την εμπειρία του ως έφορος.

Edward Riggs
Ruth McGavren Compton