Ιδρυτής

Ο αιδεσιμότατος Edward Riggs ήταν ένας από τους ιδρυτές του Κολλεγίου Ανατόλια στη Μερζιφούντα και ο άνθρωπος που έφερε το ελληνικό στοιχείο στο σχολείο. Μετά από δύο έτη σπουδών στην Αθήνα (1878-1880), θεμελίωσε τα ελληνικά τμήματα στο Ιεροδιδασκαλείο και το Παρθεναγωγείο, τα οποία προσέλκυσαν μαθητές από όλη την Οθωμανική Αυτοκρατορία. Με τις περιοδείες του στις απόμακρες ελληνικές παροικίες, ο Riggs έκανε τις σχολές της Μερζιφούντας γνωστές σε Έλληνες σε όλη την Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή. Το 1896 διαδέχτηκε τον John Smith ως διευθυντής του Ιεροδιδασκαλείου και υπηρέτησε με αφοσίωση για τα επόμενα τριάντα πέντε χρόνια. Υπό την ηγεσία του, το Κολλέγιο Ανατόλια έγινε ένα από τα σημαντικότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Charles Tracy
Carl Compton