Πρόεδρος

Ο Charles Tracy μετέφερε το ιεροδιδασκαλείο της Κωνσταντινούπολης στη Μερζιφούντα το 1880, ιδρύοντας ένα καινούργιο σχολείο. Ήταν ένας άνθρωπος που γνώριζε καλά από σκληρή δουλειά, έχοντας μεγαλώσει σε φάρμα προτού γίνει δάσκαλος. Γι’ αυτό και επιθυμούσε οι μαθητές του να μάθουν να χρησιμοποιούν και τα χέρια τους, πέρα από το να ακονίζουν το μυαλό τους. Μαζί με άλλους, έχτισε το Κολλέγιο Ανατόλια από το μηδέν. Ένα σχολείο που ξεκίνησε ως ιεροδιδασκαλείο και κατέληξε να φιλοξενεί στο campus του νοσοκομείο, σχολή νοσηλευτικής, τη μοναδική για την Οθωμανική Αυτοκρατορία σχολή κωφών, ορφανοτροφείο, τυπογραφείο – όπου και τυπώνονταν η πρώτη εφημερίδα της Μερζιφούντας, ξυλουργείο, μύλο, και ένα ολόκληρο μουσείο. To 1886 o Charles Tracy ανέλαβε καθήκοντα ως ο πρώτος Πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια.

Cyrus Hamlin
Edward Riggs