Απόφοιτος

Το 1932 ο τελειόφοιτος, τότε, μαθητής Γεώργιος Γεμενετζής ανέλαβε ως αρχισυντάκτης στη μαθητική επετηρίδα The Anatolian, η οποία είχε αναβιώσει στη Θεσσαλονίκη το 1928, μια παράδοση που είχε ξεκινήσει από τη Μερζιφούντα με στόχο οι απόφοιτοι του Ανατόλια να θυμούνται το παλιό τους σχολείο σε όποια γωνιά του κόσμου και εάν βρεθούν. Το 1950, ως Πρόεδρος του Συλλόγου Αποφοίτων πλέον, ο Γεώργιος Γεμενετζής, συντόνισε μια επιτροπή με στόχο την έμπρακτη υποστήριξη στο κατεστραμμένο χωριό Λευκοχώρι, το οποίο είχε γίνει στόχος των επιθέσεων των ανταρτών έχοντας αποκοπεί από ζωτικές προμήθειες. Στόχος της “Επιτροπής Λευκοχωρίου” ήταν η παροχή εφοδίων και εξοπλισμού, όπως και η βελτίωση των συνθηκών υγιεινής αλλά και η υποστήριξη της εκπαίδευσης.

Σωκράτης Ελευθεριάδης
Πρόδρομος Εμπέογλου