![Theano Tyriki](https://100.anatolia.edu.gr/wp-content/uploads/2024/04/Theano-Tyriki.jpg)
Απόφοιτος & Μέλος του Προσωπικού
Η Θεανώ Τυρίκη, απόφοιτος του 1931, αφοσιώθηκε στην υπηρεσία της ως βιβλιοθηκάριος για πολλά χρόνια. Αναλαμβάνοντας το δύσκολο έργο της αποκατάστασης της συλλογής, η οποία είχε αποδεκατιστεί κατά τη διάρκεια της Κατοχής, η Τυρίκη επέδειξε αστείρευτη επιμονή και διορατικότητα. Με τη συνδρομή αποφοίτων και φίλων του Κολλεγίου, κατάφερε να ανακτήσει χαμένα βιβλία και να εμπλουτίσει εκ νέου τη βιβλιοθήκη, η οποία σύντομα έφτασε να φιλοξενεί δέκα χιλιάδες τόμους.