Καθηγητής

Ο Rollo Reece May (21 Απριλίου 1909 – 22 Οκτωβρίου 1994) ήταν Αμερικανός υπαρξιστής ψυχολόγος και συγγραφέας του επιδραστικού βιβλίου “Love and Will” (1969). Συχνά συνδέεται με την ανθρωπιστική ψυχολογία και την υπαρξιακή φιλοσοφία και, μαζί με τον Viktor Frankl, ήταν ένας από τους κύριους υποστηρικτές της υπαρξιακής ψυχοθεραπείας. Ο May γεννήθηκε στην Ada του Ohio στις 21 Απριλίου 1909. Βίωσε μια δύσκολη παιδική ηλικία όταν οι γονείς του χώρισαν και η αδελφή του διαγνώστηκε με σχιζοφρένεια. Ξεκίνησε σπουδές Αγγλικής Φιλολογίας στο Michigan State University, αλλά αποβλήθηκε λόγω της εμπλοκής του σε ένα ριζοσπαστικό φοιτητικό περιοδικό. Συνέχισε στο Oberlin College από όπου και έλαβε το πτυχίο του στην Αγγλική Φιλολογία. Πέρασε τρία χρόνια στην Ελλάδα (1930-1933) διδάσκοντας στο Κολλέγιο Ανατόλια. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, συνεργάστηκε με τον γιατρό και ψυχοθεραπευτή Alfred Adler, με τον οποίο το μεταγενέστερο έργο του μοιράζεται θεωρητικές ομοιότητες. Χειροτονήθηκε ιερέας λίγο μετά την επιστροφή του στις Ηνωμένες Πολιτείες, αλλά άφησε τη θρησκευτική διακονία μετά από αρκετά χρόνια για να ακολουθήσει πτυχίο στην ψυχολογία. Ο May περιγράφει την εμπειρία του στο Ανατόλια στο βιβλίο του “My Quest for Beauty” (1983).

Jean Sheetz Johnston
Mable Emerson