Βιβλιοθηκονόμος

Η Jean Sheetz Johnston, βιβλιοθηκονόμος και μουσικός, ήρθε στην Ελλάδα μαζί με τον σύζυγό της Howard Johnston όταν αυτός ανέλαβε την Προεδρία του Κολλεγίου Ανατόλια το 1958. Η Jean Johnston, θέλοντας να βοηθήσει το Κολλέγιο να ξεχωρίσει, επιχείρησε τον εκσυγχρονισμό της βιβλιοθήκης στους νέους και μεγαλύτερους χώρους της στο Κτίριο Κυρίδης. Εκτός από την αύξηση του αριθμού των βιβλίων σε πάνω από δεκατρείς χιλιάδες και την αύξηση των συνδρομών για περιοδικά, σχημάτισε μια επιτροπή από εκπαιδευτικούς στοχεύοντας στην αναβάθμιση του περιεχομένου και της οργάνωσης της βιβλιοθήκης. Η βιβλιοθήκη ελεύθερης πρόσβασης του Ανατόλια με έργα τα οποία επεκτείνονταν πέρα από το προδιαγεγραμμένο δευτεροβάθμιο σχολικό πρόγραμμα και η οποία επέτρεπε στις μαθήτριες και στους μαθητές να δανείζονται βιβλία, ήταν μοναδική στη βόρεια Ελλάδα εκείνη την εποχή.

Winifred Weter
Rollo Reece May