Δωρητής

Κατά τη διάρκεια της οικονομικά δύσκολης δεκαετίας του 1930, μια ομάδα γυναικών της Εκκλησίας του Σικάγο συνεισέφερε περίπου το ένα πέμπτο του ετήσιου προϋπολογισμού του Παρθεναγωγείου. Την προσπάθεια αυτή συντόνισε και ενίσχυσε η Mary S. Hill (μετέπειτα κα James Surpless), απόφοιτος του Carlton College, η οποία είχε έρθει να διδάξει στο σχολείο θηλέων του Ανατόλια στα τέλη της δεκαετίας του ’20. Μετά από την επιστροφή της στο Σικάγο, έγινε η νεότερη σε ηλικία Έφορος του Κολλεγίου, θέση που διατήρησε για περισσότερα από 40 χρόνια. Αποτέλεσε εξαιρετικό παράδειγμα του δεσμού που ανέπτυξαν οι νεαροί Αμερικανοί δάσκαλοι με το Ανατόλια, ένας δεσμός που βοήθησε σημαντικά το σχολείο. Η Mary Hill στήριζε παράλληλα το έργο της Kenilworth Union Church, μια σχέση που καλλιέργησε περαιτέρω προς όφελος του Κολλεγίου Ανατόλια. Ο πάστορας της εκκλησίας και έφορος, Gilbert Bowen, εξασφάλισε μια σταθερή ροή δωρεών προς το Κολλέγιο από το εκκλησίασμά του, ενώ διοργάνωνε καλοκαιρινές εκδρομές για τα νεότερα μέλη της εκκλησίας τα οποία επισκέπτονταν το campus του σχολείου.

Esther White
Dr. Albert Shaw