Πρόεδρος

Ο George White ανέλαβε επίσημα ως τρίτος Πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια κατά την αποφοίτηση του 1914, όταν το Ανατόλια βρισκόταν στο απόγειό του στην Τουρκία και λίγες μόνο εβδομάδες πριν από το ξέσπασμα του πολέμου στην Ευρώπη, έχοντας υπάρξει μέλος του από το 1890. Με την πόρτα της Μερζιφούντας να έχει κλείσει, ο Dr. White έστρεψε την προσοχή του στην Ελλάδα και μετά από παρότρυνση του Ελευθέριου Βενιζέλου, επέλεξε ως έδρα τη Θεσσαλονίκη. Η πόλη εκείνη την εποχή βρισκόταν σε χαοτική κατάσταση, κατακλυσμένη από άπορους πρόσφυγες, κι η πρώτη τάξη που συστάθηκε, σε ένα ανακαινισμένο καζίνο στη συνοικία Χαριλάου, είχε μόλις δεκατρείς μαθητές. Τα πρώτα χρόνια στη Θεσσαλονίκη αποδείχθηκαν πολύ δύσκολα, ωστόσο η πίστη του ότι “η αγάπη είναι πιο ισχυρή από το μίσος και η καλοσύνη έχει πιο ισχυρή δύναμη από την τυραννία”, του έδωσε τη δύναμη να συνεχίσει το νέο και αβέβαιο εγχείρημα, εξασφαλίζοντας χρηματοδότηση από τις Ηνωμένες Πολιτείες. Χάρη σε αυτόν το Ανατόλια μετέβη από το πρόχειρο κατάλυμά του σε μόνιμες εγκαταστάσεις στην Πυλαία. Από εκεί, ο White προσάρμοσε τον χαρακτήρα του σχολείου, το προσωπικό και το πρόγραμμα, θέτοντας τα θεμέλια για τη μετέπειτα άνθιση του Ανατόλια, συνεχίζοντας να το στηρίζει και μετά τη συνταξιοδότησή του το 1933.

Ruth McGavren Compton
Elsie Hoesley White