Δωρητής

Ο Ηλίας (Έλι) Προδρόμου Αγνίδης ήταν Έλληνας μηχανικός με όραμα και εφευρετικό πνεύμα. Γεννημένος στην Κωνσταντινούπολη το 1901, ο Έλι σπούδασε στην Αγγλία αποκτώντας στη συνέχεια το πτυχίο του μηχανικού από το Πανεπιστήμιο του Βελγίου.
Η αστείρευτη δημιουργικότητά του τον ώθησε στην εφεύρεση του αεριστή βρύσης το 1943, μια πατέντα που εμπνεύστηκε από έναν καταρράκτη και αποτέλεσε βασικό μέρος σχεδόν σε κάθε βρύση. Ακολούθησαν και άλλες ευρεσιτεχνίες που προέκυψαν από την αρχική του εφεύρεση.
Παρά το γεγονός ότι ο ίδιος δεν φοίτησε ποτέ στο Κολλέγιο Ανατόλια, αναγνώρισε την αξία της εκπαίδευσης, αφήνοντας το μεγαλύτερο μέρος της κληρονομιάς του στο σχολείο, μία δωρεά ύψους πάνω από δύο εκατομμυρίων δολαρίων.

Dr. Albert Shaw
Ραφαήλ Σ. Δήμος