Δωρητής

Mέσω του Εκπαιδευτικού Κληροδοτήματος Charles M. Hall, το 1919 παραχωρήθηκε μια δωρεά ύψους 50.000 δολαρίων στο Κολλέγιο Ανατόλια, στη μνήμη του Αμερικανού εφευρέτη, χημικού και επιχειρηματία. Η δωρεά εξαρτιόταν από μία και μόνο προϋπόθεση: Το κληροδότημα αυτό απέκλειε τη διδασκαλία της θεολογίας. Γι’ αυτό ήταν αναγκαίο, το Ανατόλια να αποκτήσει ένα ξεχωριστό Σώμα Εφόρων που δεν θα ταυτιζόταν με την Ελεγκτική Επιτροπή του Αμερικανικού Συμβουλίου από το οποίο και ιδρύθηκε, αν και μέλη της τελευταίας θα μπορούσαν να συμμετέχουν στο νέο σχήμα. Με την αλλαγή αυτή, προσωπικότητες και από άλλους κύκλους θα μπορούσαν να συμμετέχουν ως Έφοροι του σχολείου και έτσι το Κολλέγιο Ανατόλια απέκτησε μια αυτόνομη οικονομική βάση. Η ενίσχυση του Κολλεγίου μέσω του Κληροδοτήματος Hall συνεχίστηκε και αργότερα, με μια νέα δωρεά ύψους 275.000 δολαρίων, τη μακράν μεγαλύτερη που είχε ποτέ του δεχτεί το σχολείο, και επιπλέον 25.000 δολάρια για την κατασκευή εγκαταστάσεων, δίνοντας στο Κολλέγιο την ευκαιρία να ξεκινήσει αποφασιστικά την πρώτη φάση της κατασκευής των νέων εγκαταστάσεών του στην Ελλάδα.

Ελευθέριος Βενιζέλος
Sarah Nollen