Απόφοιτος

Μια ομάδα δεκατεσσάρων αποφοίτων από τα πρώτα χρόνια του Ανατόλια στη Χαριλάου αναβίωσε το 1929 την Ένωση Αποφοίτων με τη βοήθεια παλαιότερων αποφοίτων από τη Μερζιφούντα. Πρώτος Πρόεδρος ήταν ο Μπάντρινκ Χ. Μπενλιάν, απόφοιτος του 1928.
Σε μια εποχή όπου οι απόφοιτοι σκορπούσαν σε Αθήνα και εξωτερικό, η διατήρηση δεσμών φαινόταν δύσκολη. Ο Μπενλιάν, όμως, πίστευε ακράδαντα στη δύναμη της σύνδεσης. Οραματίστηκε μια Ένωση που θα λειτουργούσε ως γέφυρα, φέρνοντας κοντά παλιούς συμμαθητές και θρέφοντας την αγάπη τους για το Alma Mater.
Η Ένωση Αποφοίτων εργάστηκε με σθένος συμβάλλοντας στο έργο του σχολείου με την παροχή υποτροφιών σε ορφανούς μαθητές και τη διοργάνωση συνεδρίων και κοινωνικών εκδηλώσεων, καθώς και στην ανέγερση ενός κτιρίου στις νέες εγκαταστάσεις.

Bertha Morley
Αθανάσιος Αγνίδης