Πρόεδρος

Ο Robert Hayden, απόφοιτος του Πανεπιστημίου Northwestern με μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση από το Πανεπιστήμιο Stanford, ανέλαβε καθήκοντα ως ο έβδομος πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια το 1964. Ήταν ο πρώτος πρόεδρος του ιδρύματος με προηγούμενη εμπειρία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση των ΗΠΑ. Έχοντας επιδείξει εξαιρετικές ικανότητες στη διοίκηση και στην εκπαιδευτική προσέγγιση, ο Hayden κατάφερε να συγκεντρώσει πολύτιμους οικονομικούς πόρους και να οικοδομήσει ουσιαστικές σχέσεις εντός και εκτός συνόρων. Συνθέτοντας μία δυναμική ομάδα από διοικητικά στελέχη στην Ελλάδα, συνεργάστηκε με τον Πρόεδρο του Σώματος των Εφόρων John Chapman, και οργάνωσαν από κοινού μία επιτυχημένη εκστρατεία συγκέντρωσης πόρων στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το τολμηρό όραμα του Hayden ήταν το Κολλέγιο Ανατόλια να λειτουργήσει ως «πειραματικό σχολείο», ακολουθώντας ένα καινοτόμο πρόγραμμα σπουδών. Δυστυχώς, αυτό το όραμα δεν συμφωνούσε με τις απαιτήσεις του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Η θητεία του Προέδρου Hayden έληξε τον Φεβρουάριο του 1972.

Mable Emerson
Edgar Sether