Καθηγήτρια

Η εμπνευσμένη δασκάλα της Οικιακής Οικονομίας, Σωτηρία Χριστοφορίδου, άφησε ανεξίτηλο το στίγμα της σε όλους τους μαθητές της και επιμελήθηκε το πολυαγαπημένο σε όλους βιβλίο μαγειρικής του Κολλεγίου Ανατόλια. Η κ. Χριστοφορίδου δίδαξε στο Κολλέγιο Ανατόλια για πάνω από τριάντα χρόνια, συμβάλλοντας σημαντικά στην ανάπτυξη των προγραμμάτων Οικιακής Οικονομίας. Η ίδια είχε βαθιά γνώση της ελληνικής παράδοσης και κουζίνας, και κατάφερε να ενσωματώσει τις αρχές της υγιεινής διατροφής στις διδασκαλίες της. Οι μαθητές της την θυμούνται ως μια δυναμική και παθιασμένη εκπαιδευτικό που έδινε ιδιαίτερη έμφαση στην πρακτική εφαρμογή των γνώσεων, ενώ οι συνάδελφοί της την εκτιμούσαν για την αφοσίωσή της και την καινοτόμο προσέγγισή της στην εκπαίδευση. Το βιβλίο μαγειρικής που επιμελήθηκε, το οποίο περιέχει συνταγές της ίδιας αλλά και μαθητών, έγινε ένα πολύτιμο εργαλείο για γενιές αποφοίτων και οικογενειών, προσφέροντας τόσο γνώση όσο και απόλαυση.

Ορέστης Ιατρίδης
Τάσος Παππάς