Μαθητής

Ο Συμεών Α. Ανανιάδης, 19χρονος μαθητής από τη Σαμψούντα, ήταν κορυφαίος αθλητής στίβου και φιλοδoξούσε να γίνει γιατρός. Στην ομιλία του ως αριστούχος της τάξης του, προέτρεπε τους συμμαθητές του: “Συνεχίστε, συνεχίστε, μέχρι τα 24 σας. Δεν αρκεί να κάνετε τη μισή διαδρομή, τα καλύτερα τα έχουμε μπροστά μας.” Τον Φεβρουάριο του 1921, μαζί με άλλους έξι μαθητές βρέθηκαν ενώπιον της τουρκικής στρατιωτικής δικαιοσύνης επειδή κατείχαν θέσεις στον ελληνικό φιλολογικό σύλλογο του Ανατόλια, “Πόντος”, για τον οποίο το δικαστήριο έκρινε πως ήταν ανατρεπτική οργάνωση, η οποία είχε στόχο την προσάρτηση της περιοχής του Πόντου στην Ελλάδα. Δεν είχαν το προνόμιο του συνηγόρου, το δικαίωμα να ασκήσουν έφεση ή κάποια εξωτερική παρέμβαση προς όφελός τους. Λίγες εβδομάδες μετά, τον Μάρτιο του 1921, το Ανατόλια αναγκάζεται να κλείσει, ο Σύλλογος «Πόντος» διαλύεται και οι μαθητές του συλλαμβάνονται. Ο Συμεών Ανανιάδης απαγχονίζεται τον Ιούνιο του 1921 στην Αμάσεια, μαζί με τον άλλο μαθητή Παυλίδη, τον Γεώργιο Δ. Λαμπρινό, ο οποίος βοηθούσε στη διδασκαλία της ελληνικής ενώ ήταν ακόμη μαθητής και τους καθηγητές Δημήτριο Θεοχαρίδη και Χαράλαμπο Ι. Ευσταθιάδη, ενώ ο Γκριγκόρι Τσεκάλωφ γλιτώνει, ως Ρώσος πολίτης. Τρεις μήνες μετά τον ακολουθεί στην αγχόνη ο πατέρας του, Αντώνιος Ανανιάδης. Μαζί του εκατό ακόμη από τη Σαμψούντα, και άλλοι Έλληνες από την Τραπεζούντα και τις γύρω περιοχές.

Frances Gage
Eliza Fritcher