Υποστηρικτής

Με τον ερχομό του Ανατόλια στην Ελλάδα, ο Πρόεδρος White αναζήτησε την καταλληλότερη περιοχή για να χτίσει εκεί τη μόνιμη στέγη του σχολείου στη Θεσσαλονίκη. Η έρευνά του τον οδήγησε σε μία έκταση 73 στρεμμάτων στην Πυλαία, μέρος της οποίας άνηκε στην Ορθόδοξη ενορία των Καπουτζήδων. Κατά ευνοϊκή συγκυρία, ο Ορθόδοξος ηγέτης της πόλης την περίοδο εκείνη ήταν ο Μητροπολίτης Γεννάδιος, ένας χαρισματικός κληρικός που ξεχώρισε για το έργο του, διατηρώντας αυτό το αξίωμα για τέσσερις δεκαετίες (1912-1951). Ο Μητροπολίτης Γεννάδιος γνωρίστηκε με τον Πρόεδρο White και ανέπτυξε μαζί του μία δυνατή φιλία, διευκολύνοντας την αδειοδότηση για τη μετέπειτα αγορά και εξασφαλίζοντας στο Ανατόλια το οικόπεδο της εκκλησίας. Τα επίσημα εγκαίνια του ολοκληρωμένου, σύγχρονου campus του Ανατόλια στην Πυλαία έγιναν τον Ιούνιο του 1934, με αφορμή την τελετή αποφοίτησης. Ο Μητροπολίτης Γεννάδιος δεν τίμησε απλά τα εγκαίνια με την παρουσία του, αλλά τέλεσε ο ίδιος τον αγιασμό, δίνοντας την ευλογία του για το νέο ξεκίνημα του σχολείου.

Cyrus Hamlin