Νοσοκόμα

Η Lillian Cole έφτασε στη Θεσσαλονίκη το 1927 για να αναλάβει την επίβλεψη της υγείας και ευημερίας των οικοτρόφων. Εκπαιδευμένη ως νοσηλεύτρια στο Mount Sinai Hospital της Νέας Υόρκης, αποτελούσε μέλος της ιεραποστολής στη Μικρά Ασία. Η ίδια είχε παντρευτεί τον Αρμένιο Levon H. Sewny, απόφοιτο του Ανατόλια του 1901 που είχε σπουδάσει ιατρική στο Αμερικανικό Πανεπιστήμιο της Βηρυτού και είχε πεθάνει από τύφο κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η Lillian Cole ανέλαβε για μια δεκαετία τη διεύθυνση του μικρού αναρρωτηρίου καθώς και καθήκοντα που σχετίζονταν με τη στέγαση και τη σίτιση των οικοτρόφων. Η Ruth Compton παρατήρησε ότι διοικούσε “με σιδερένια γροθιά και χρυσή καρδιά”. Ο βασικός της κανόνας ήταν ότι όποιος δήλωνε ασθένεια, θα κρεβατωνόταν με μια δόση ρετσινόλαδου. Έτσι, κανένας μαθητής δεν έκανε το λάθος να προσποιηθεί ότι ήταν άρρωστος.

Curtis Lamb
Elias Riggs