Καθηγητής

Ο Δρ John Folsom, πανεπιστημιακός με σπουδαία εκπαίδευση από το Πανεπιστήμιο της Βοστώνης, ήρθε στο Κολλέγιο Ανατόλια το 1961 για να ενισχύσει τον ελληνοαμερικανικό χαρακτήρα του σχολείου. Ένα από τα σημαντικότερα επιτεύγματά του ως προϊστάμενος ήταν η δημιουργία ενός γλωσσικού εργαστηρίου, χάρη σε δωρεά από το Ίδρυμα Arthur Ashley Williams. Το Εργαστήριο Williams, το πρώτο του είδους του στην Ελλάδα, εισήγαγε τις τελευταίες μεθόδους διδασκαλίας της Αγγλικής γλώσσας, τόσο για αρχάριους όσο και για προχωρημένους μαθητές, με τη χρήση μαγνητοφώνων και θαλάμων ακρόασης. Εκατοντάδες μαγνητοφωνημένα προγράμματα επέτρεψαν σε μαθητές διαφόρων επιπέδων να συνεχίσουν την εργασία τους στην τάξη, με ασκήσεις και εξάσκηση διαλόγου. Ο Folsom επίσης συνέβαλε στην ενοποίηση των τομέων Αγγλικών Αρρένων και Θηλέων.

Ιωάννης Παπασταύρου
Τσολάκ Ντιλντιλιάν