Είναι προνόμιο να συμμετέχω στον επετειακό εορτασμό των εκατό χρόνων του Κολλεγίου Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη. Ξεκινώντας από αδιανόητες κακουχίες στον απόηχο του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, το Ανατόλια έχει καθιερωθεί ως ένα από τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Ελλάδα. Πρέπει να αναγνωρίσουμε την αποφασιστικότητα και τη δέσμευση αυτών των Ελλήνων και Αμερικανών ηγετών που ήρθαν πριν από εμάς. Σήμερα, κυριολεκτικά βαδίζουμε στους ώμους γιγάντων που προηγήθηκαν όσων από εμάς συμμετέχουμε στη διαδικασία κοινής διακυβέρνησης που διακρίνει το σχολείο μας. Είμαστε για πάντα ευγνώμονες σε αυτούς και στους μαθητές και τις οικογένειες της Θεσσαλονίκης που κατά τη διάρκεια των δεκαετιών έχουν γίνει ζωντανοί συντελεστές του σχολείου μας και της Θεσσαλονίκης του σήμερα.

Albert H. “CHIP” Elfner III, ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΩΝ ΕΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΑ